ZAKUP DREWNA NA OPAŁ

drewno na opał

drewno na opał

 Przygotowanie do sezonu grzewczego to sporo pracy. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan komina, aby nie zapaliła się w nim sadza oraz aby zapobiec powstawaniu trującego czadu z powodu zapchanego przewodu.Ponadto musimy zaopatrzyć się w opał.

 

W zależności od tego, jaki rodzaj paliwa wybieramy, musimy uwzględnić miejsce na jego przechowywanie. Olej opałowy czy energia elektryczna nie wymagają sporej kotłowni, a wręcz przeciwnie. Jeśli jednak palimy węglem czy drewnem, musimy wygospodarować miejsce na jego przechowywanie.

Kiedy kupić

Jeżeli drewno opałowe jest już suche, możemy kupić je tuż przed sezonem grzewczym. Każdy gatunek potrzebuje bowiem odpowiedniego czasu na wysuszenie, więc planując zakup świeżego drewna, musimy dokonać tego rok czy dwa lata wcześniej.W zależności od tego, na jakie drzewo się decydujemy, czas suszenia jest róży. Olcha schnie półtora roku, zaś polecany i chętnie stosowany dąb może być odpowiedni do palenia dopiero po trzech latach. Pamiętajmy, że odpowiednim miejscem jest to, w którym drewno ma zapewniony dopływ powietrza oraz ciepło, które spowoduje suszenie.

Gdzie kupić?

Jeśli widzimy, że drewno jest wilgotne lub pojawia się na nim pleśń, może to oznaczać złe przechowywanie i nieefektywne suszenie. Lepiej wtedy poszukać innego sprzedawcy, jeśli zbliża się sezon i nie mamy czasu na samodzielnie przygotowanie drewna do użytku. Nie kupujmy drewna z nieznanych źródeł. Powinniśmy udać się po nie do nadleśnictwa lub do prywatnego właściciela lasu. Jeśli ktoś posiada niewielką ilość i chce ją sprzedać w dziwnym miejscu i po nietypowej cenie, warto się zastanowić, czy towar nie jest kradziony. Aby zaoszczędzić, możemy udać się do lasu i skorzystać z możliwości samodzielnego pocięcia fragmentów, które są pozostałością wycinki na danym terenie. Jest to tańsza opcja niż kupowanie drewna w gotowych stosach. Warto tez upewnić się, że osoba, od której kupujemy drewno, posiada możliwość transportu do klienta. W przeciwnym razie sami będziemy musieli o to zadbać i wynająć odpowiednio duży samochód.