Z czego wynika konieczność regularnego serwisowania klimatyzacji?

Na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy w dużym stopniu wpływa optymalna temperatura wewnątrz auta. Aby klimatyzacja działała we właściwy sposób, powinna być prawidłowo eksploatowana oraz regularnie serwisowana.

Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji

Utożsamianie klimatyzacji wyłącznie z chłodzeniem powietrza jest zasadniczym błędem popełnianym przez kierowców. Właściwe eksploatowanie układu opiera się bowiem na jego regularnym użytkowaniu nie tylko latem, ale przez cały rok. Optymalna częstotliwość pracy to około 10 minut na tydzień. Klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale również wysusza powietrze. Powinna być więc użytkowana także w zimie, dzięki czemu usunąć można nadmiar wilgoci pochodzącej ze śniegu oraz uniknąć zaparowania okien. Należy też pamiętać o stałym przesmarowywaniu układu. Poza substancją chłodzącą, w urządzeniu znajduje się również olej. Aby sprężarka działała bezawaryjnie, trzeba więc stosunkowo często włączać klimatyzację.

Regularne czyszczenie układu

Prawidłowo działająca klimatyzacja nie tylko zapewnia optymalną temperaturę, ale również oczyszcza eter z kurzu, pyłków oraz licznych drobnoustrojów. Dzięki temu kierowca i pasażerowie mogą oddychać oczyszczonym powietrzem. Zarodniki grzybów i pleśni pozostają jednak w zakamarkach układu, z czasem zyskując doskonałe warunki do rozwoju. Ich nadmiar może wywoływać liczne alergie oraz groźną legionellozę, przypominającą ciężką odmianę zapalenia płuc. Zanieczyszczone powietrze wywołuje ponadto wiele nieprzyjemnych objawów, włącznie z drapaniem w gardle, łzawieniem oczu czy nawracającym katarem oraz kaszlem. Aby samochód zapewniał pasażerom komfortowe warunki, konieczne jest więc regularne serwisowanie klimatyzacji.
Więcej na temat motoryzacji czytaj na http://motoryzacja360.pl/

Korzyści wynikające z serwisowania klimatyzacji

Motoryzacja to dziedzina, która oferuje szereg sposobów na profesjonalne przeprowadzenie serwisowania klimatyzacji. Czynności te opierają się przede wszystkim na oczyszczaniu poszczególnych filtrów, a także ich wymianie oraz uzupełnianiu czynnika chłodzącego. W ten sposób uzyskać można nie tylko pełną sprawność działania układu klimatyzacji, ale również gwarancję przebywania w bezpiecznym środowisku podczas podróży. Auto poddane regularnemu serwisowaniu klimatyzacji pozwala na oddychanie czystym, pozbawionym grzybów i zarazków powietrzem. Temperatura wewnątrz pojazdu jest optymalna, układ pracuje cicho, a wszelkie drażniące i nieprzyjemne zapachy przestają być odczuwalne.