Podstawy fotografowania podczas nurkowania

Nurkowanie z odpowiednim sprzętowym oddechowym pozwala na wykonywanie pod wodą wielu czynności. Jedną z nich jest fotografowanie, które w takich warunkach oferuje wyjątkowo unikalne i ekscytujące wrażenia. Fotografowie podwodni robią zdjęcia zarówno niezwykłym zwierzętom, jak i podwodnym krajobrazom, zalanym jaskiniom czy wrakom statków. Aby fotografia wykonana podczas nurkowania dobrze się prezentowała, wymaga zastosowania specjalnego sprzętu oraz odpowiednich technik.

Kontrast i barwa

Podwodni fotografowie napotykają podczas robienia zdjęć wiele przeszkód. Do najbardziej powszechnych problemów występujących po zanurzeniu na określoną głębokość należy utrata kontrastu oraz koloru wykonanych ujęć. Światło słoneczne jest szybko pochłaniane przez wodę, więc nawet bez maski tlenowej cała podwodna sceneria skąpana jest w błękicie i zieleni. Utrata koloru ulega zwiększeniu zarówno w poziomie, jak i w pionie. Oddalone obiekty mogą więc po sfotografowaniu prezentować się niewyraźnie oraz bezbarwnie. Zwykle efekt ten występuje nawet w wodach najczystszych, które cechują się stosunkowo dużą przejrzystością.

Techniki fotografowania podczas nurkowania

Najlepszym sposobem na to, aby połączyć nurkowanie i fotografowanie jest zastosowanie odpowiednich technik. Pierwsza z nich polega na wykonywaniu zdjęć możliwie najbliżej fotografowanego obiektu, co zmniejsza do pewnego stopnia poziomą utratę barwy. W tym celu wykorzystać można na przykład obiekty szerokokątne lub makro obiektywy. Wiele osób zajmujących się podwodną fotografią uważa, że maksymalna odległość między fotografowanym obiektem a aparatem to 1 metr. Kolejna technika opiera się na zastosowaniu lampy błyskowej, dzięki której możliwe jest odzyskanie utraconych kolorów. Przywraca ona wszystkie stracone barwy, ponieważ zapewnia dostęp do pełnego spektrum światła widzialnego.

Umiejętności fotografa podwodnego

Fotografia wodna zwykle wykonywana jest podczas nurkowania z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu powietrznego. Osoba robiąca zdjęcia musi więc posiadać wymagane umiejętności, które zapewnią mu bezpieczeństwo pod wodą. Opanowane podstaw nurkowania wpływa także na jakość wykonywanych zdjęć. Ryzyko wystraszenia podwodnych zwierząt przez nurka umiejącego wykonywać różne manewry jest znacznie niższe. W ten sposób mniej narażone na uszkodzenia może być także samo środowisko podwodne. Fotograf musi być ponadto przygotowany na trudniejsze warunki pracy, wynikające na przykład ze słabej widoczności czy obecności mocnych prądów.
Źródło: http://fotopodwodna.pl/