Na co warto jest zwrócić uwagę podczas przygotowania auta do zimy?

Przygotowując auto do zimy warto jest zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Oprócz standardowej procedury wymiany opon nie można również zapomnieć o innych elementach auta, które wymagają wymiany, regeneracji, czy odpowiedniego zabezpieczenia dostępnymi środkami na rynku.

Standardowe wyposażenie auta jest w stanie uratować kierowcę z opresji. Saperka w okresie zimowym jest w stanie zdziałać cuda, szczególnie, jeśli niefortunnie wjedziemy w głęboki śnieg lub piach, zakopiemy się błocie, lub trudno będzie nam wyjechać z ziemi. Samochody powinny być wyposażone także w linkę holowniczą, która jest również bardzo użyteczną rzeczą. Prostownik czy przewody rozruchowe, szczególnie przy słabym akumulatorze, to również oprzyrządowanie, które może się sprawdzić z dala od domu. Miotełka albo skrobaczka do auta wykorzystywana do usuwania z samochodu śniegu i lodu, to kolejny bardzo ważny element wyposażenia. Nie można również w takim przypadku zapomnieć o:
• odpowiedniej pod kątem ważności kompletnej apteczce samochodowej,
• gaśnicy,
• kamizelce odblaskowej,
• trójkącie albo odmrażaczu do szyb.

Całe wspomniane wyposażenie zabierane w podróż jest niezmiernie ważne. Nie można, bowiem przewidzieć tego, co może się stać na drodze, przewidzieć zachowania auta, jak również jego reakcji na oblodzone, śliskie nawierzchnie asfaltowe. Co więcej nie da się również przewidzieć warunków pogodowych. Często jest przecież tak, że wyjeżdżamy z domu samochodem, kiedy nie ma śniegu na drogach, a wracamy z powrotem dosłownie w śnieżycę.

Awarie na drogach w zimę

Awarie samochodów są bardzo częste w sezonie zimowym. Często pojawiają się ze względu na niestosowne przygotowanie auta na zmieniające się trudne warunki pogodowe, na niskie temperatury zewnętrzne, dlatego też zamiast stać na poboczach w okresie zimowym, co nie należy z pewnością do najbardziej korzystnych sytuacji dla kierowców, warto jest na jesieni dokonać przeglądu pojazdu. Sprawdzając czy jest prawidłowe ciśnienie w oponach, czy jest pełny bak, albo czy mamy wymienione pióra w wycieraczkach, niestety choć są to elementy ważne, to mogą nie wystarczyć. Tak naprawdę motoryzacja daje ogromne możliwości wspomagania się tym, co oferowane jest w momencie, kiedy chcemy zabezpieczyć dobrze auto. Ważne jest to, czy płyn w układzie chłodzenia jest dobrej jakości, czy olej silnikowy nie jest zużyty, czy mamy prawidłowy wlany płyn do spryskiwaczy, czy zostały zabezpieczone przed dalszym uszkodzeniem szyby (szczególnie przednie) oraz został wymieniony filtr paliwowy, jaki powinien ulec wymianie po przejechaniu czterdziestu tysięcy kilometrów.