Jaką rolę odgrywa sport w zdrowym stylu życia?

Kolorowe magazyny zewsząd zalewają nas informacjami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Celebryci zachęcają do stosowania kolejnych wymyślnych diet sugerując że takie czy inne składniki pokarmowe są szkodliwe dla zdrowia. W efekcie takich działań normalny człowiek z łatwością może się pogubić i już nie wie, czy jeżeli zje pieczywo z białej mąki zawierające gluten i popije to kawą z dodatkiem mleka krowiego i kilku łyżeczek cukru, to czy nie będzie to dla niego śmiertelna pułapka. Zdrowy tryb życia to jak najbardziej pozytywny trend, jednak wszelkie skrajności mogą okazać się szkodliwe na dłuższą metę. Z tego też względu o wiele lepiej jest zainwestować w regularną aktywność fizyczną niż stale trzymać się rygorystycznych diet.

Co daje dawka dziennego ruchu?

Specjalności od zdrowego trybu życia nieustannie powtarzają, że wystarczy ćwiczyć przez kilkanaście minut dziennie, aby znacząco poprawić wydolność organizmu a tym samym zwiększyć szansę na dłuższe życie. Co ważne, wcale nie muszą to być jakieś intensywne ćwiczenia. Można pójść na spacer z przyjaciółką, wybrać się na basen czy też na przejażdżkę rowerową. Sprzęt sportowy nie zawsze będzie konieczny. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie, a przez to wzmacnia się układ krwionośny zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału serca w młodym wieku. Ponadto poprawia się wentylacja całego organizmu, co sprzyja szybszemu regenerowaniu się komórek. Aktywność fizyczna dostarcza również organizmowi endorfin, przez co zalecana jest w procesie leczniczym chociażby depresji. Czytaj więcej

Mocniejsza dawka sportu

Z wieloma rzeczami jest tak, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Podobnie jest też ze sportem. O ile początkowo wyjście na trening może kojarzyć się z wielkim wyrzeczeniem, o tyle już po kilku tygodniach stanie się to prawdziwą przyjemnością. Można wówczas zacząć myśleć o bardziej zaawansowanych ćwiczeniach, takich jak chociażby fitness czy ścianka wspinaczkowa. Możliwości jest na prawdę dużo – każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.

Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną

Sport i aktywność fizyczna są bardzo ważne na każdym etapie życia. Im wcześniej zacznie się u dzieci zaszczepiać miłość do sportu, tym większa jest szansa na to, że w dorosłym życiu będą one uprawiały jakąś dyscyplinę sportu regularnie. Młodzi ludzie bardzo chętnie czerpią z wzorców dorosłych – jeżeli więc rodzice są osobami aktywnymi, to dzieci z pewnością również chętnie zajmą się sportem, co poprawi ich rozwój i motorykę całego ciała. W wielu klubach organizowane są zajęcia sportowe nawet dla bardzo małych dzieci.