Jak dbać o głos, aby go nie stracić?

Silny, dźwięczny tembr głosu to cecha, którą każdy chętnie się chwali. Głos może być niski, wysoki, delikatny, ciepły, wibrujący – najważniejsze jest jednak, by wyraźnie brzmiał, a samo mówienie nie sprawiało kłopotu. Zwykle przypominamy sobie o nim, gdy nasze struny głosowe zostają nadwyrężone i nie pozostaje nam nic innego jak wizyta u laryngologa. Tymczasem wielu problemów z głosem możemy uniknąć, pod warunkiem, że będziemy o niego należycie dbać. Co robić, a czego unikać, by mieć głos jak dzwon?

Oszczędzaj struny głosowe

Obecnie powszechnym problemem jest nawyk głośnego mówienia. To wina wszechogarniającego hałasu, który przyczynia się do pogorszenia słuchu, czego konsekwencją jest mówienie podniesionym głosem, które powoduje nadwyrężanie strun głosowych. Zatem, nie przekrzykujmy odkurzacza, robota kuchennego czy głośnej muzyki. Nie krzyczmy, ale też unikajmy szeptania, które obciąża struny głosowe. Nie mów, gdy nie jest to konieczne, w ten sposób również odciążysz swój głos.

Zadbaj o optymalną temperaturę i wilgotność

Znajdowanie się w pomieszczeniach, w których panuje zbyt wysoka temperatura, nie wpływa korzystnie na kondycję strun głosowych. Optymalną temperaturą jest 21℃. Częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych również może stanowić przyczynę niemałych problemów z głosem. Warto też zadbać o odpowiedni poziom wilgotności, który powinien oscylować w granicach 60%. Suche powietrze negatywnie wpływa na stan strun głosowych, wysuszając gardło. Dlatego też, szczególnie w okresie grzewczym, zaleca się korzystać z nawilżacza powietrza bądź ustawić przy grzejniku kamionkę z wodą, która będzie parowała i w ten sposób nawilżała powietrze.

Rzuć palenie

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów destrukcyjnie wpływa na cały organizm – na gardło oraz głos także. Chrypka czy kaszel palacza to dolegliwości, z którymi borykają się nałogowcy. Dlatego też warto dla higieny głosu, a przede wszystkim dla zdrowia, rzucić palenie. Problemy z głosem mogą się pojawić u biernych palaczy. W tym wypadku jedyną radą jest unikanie przebywania w miejscach, w których inni palą papierosy.

Zrezygnuj z mocnej kawy, herbaty i alkoholu na rzecz wody

Zapewne, wielu osobom trudno wyobrazić sobie odstawienie ulubionych napojów. Jednak, gdy Twoje struny głosowe są nadwyrężone oraz pojawiają się problemy z gardłem, warto ograniczyć kawę i herbatę, a alkohol całkowicie odstawić. W zamian pij duże ilości letniej wody, która znakomicie wpływa na stan nawilżenia, a przy tym nie wysusza oraz nie podrażnia śluzówki.

Ogranicz pikantne, bardzo gorące oraz mocno zimne potrawy i napoje

Zarówno ostre przyprawy, jak i pikantne potrawy szkodzą naszym strunom głosowym, podobnie jak alkohol. Z kolei spożywanie bardzo zimnych i mocno gorących potraw uszkadza śluzówkę. Laryngolodzy z Centrum Medyczne PROMED przypominają, że gardłu nie służą nagłe zmiany temperatury, np. popijanie lodów gorącą kawą. Unikaj spożywania napojów gazowanych i soków z kwaśnych owoców, bowiem też działają drażniąco na gardło.

Znajdź chwilę na relaks

Napięcie nerwowe może stanowić przyczynę pojawienia się chrząkania, pokasływania, chrypki, a nawet nagłego zaniku głosu. Dlatego odpoczynek jest niezwykle dla niego ważny. Relaksujmy się, jednak z dala od wielkomiejskiego hałasu i smogu. Jeśli masz taką możliwość, wyjedź w miejsce, w którym będziesz mógł oddychać czystym powietrzem. Warto raz na jakiś czas wybrać się do groty solnej bądź tężni solankowej.