Zdecydowałeś się na zakup swojego nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera? Pamiętaj, że kupno nieruchomości zawsze wiąże się z obowiązkiem dodatkowego wydatku z tytułu podatków. Już teraz sprawdź, jakie jeszcze koszty będziesz musiał pokryć, zanim wprowadzisz się do wymarzonego lokum.
Nie każdy od razu wie, że wycena mieszkania podana przez dewelopera, nie jest kwotą całkowicie zamykającą koszty naszej inwestycji. Będą nas czekać jeszcze dodatkowe wydatki, jakimi są podatki i koszty transakcyjne związane z zobowiązaniami wobec banku, udzielającego nam kredytu. Nowi właściciele zazwyczaj dowiadują się o dodatkowych kosztach pod koniec finalizowania inwestycji, dlatego warto wliczyć je w swój budżet dużo wcześniej.
Jednym z pierwszych kosztów jest taksa notarialna oraz obowiązek założenia księgi wieczystej. Wysokość taksy notarialnej jest określana przez ustawę a wpis prawa własności w księgę wieczystą, to koszt około 200 zł. Bardzo podobny koszt stanowi wpis do hipoteki na rzecz banku. Z tytułu założenia hipoteki, pojawia się podatek od czynności cywilno-prawnych. Najmniej zapłacimy za założenie księgi wieczystej- około 100zł.
Warto pamiętać, że taksa notarialna oraz wypisy aktu notarialnego, są objęte 23% podatkiem VAT, który również musimy doliczyć.
Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty prowizji pobieranej przez bank, ale także koszty ubezpieczenia, które są zazwyczaj dołączone do udzielanego nam kredytu. Możliwe są dwa rodzaje ubezpieczeń kredytu: obowiązkowe i dobrowolne.
Do ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy:
– ubezpieczenie pomostowe
– ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
– ubezpieczenie mieszkania
Decydując się na zakup swojego M4, warto zastanowić się również nad kupnem ubezpieczeń dodatkowych, którymi są m.in.: ubezpieczenie na życie kredytobiorcy i ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.
W przypadku pierwszego- ubezpieczyciel zapewnia, że spłaci kredyt bankowi w sytuacji śmierci lub ciężkiej choroby kredytobiorcy. Natomiast jeżeli kredytobiorca straci pracę, drugie ubezpieczenie zobowiązuje ubezpieczyciela do zapłaty określonej ilości rat.
Ponadto do ubezpieczeń dodatkowych zaliczamy:
ubezpieczenie na wypadek całkowitej niezdolności do pracy, ubezpieczenie na wypadek czasowej niezdolności do pracy, ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania.
Zazwyczaj wartość wyżej omówionych opłat transakcyjnych nie jest wysoka, ale warto mieć je na względzie planując budżet. W dokładnym obliczeniu dodatkowych kosztów może nam pomóc szereg kalkulatorów, które wyliczą wszystkie koszty zakupu mieszkania.