Bezdech senny – nie tylko problem z chrapaniem

bezdech

Chrapanie, któremu zwykle towarzyszy bezdech senny, objawia się jako chrapliwy, czasem świszczący, niekiedy dość donośny odgłos, który wydajemy podczas snu. Wbrew pozorom nie jest to jedynie problem estetyczno – towarzyski. Prawdę mówiąc tym, co o naszym chrapaniu sądzi otoczenie, możemy przejmować się najmniej – chrapanie, to o wiele poważniejszy problem, niż nam się wydaje. 

Do czego może doprowadzić bezdech senny?

Bezdech senny, potocznie zwany chrapaniem, to efekt zwężenia gardła podczas snu przy jednoczesnym wprawieniu w ruch przez wdychane i wydychane powietrze, wiotkich ścianek przewodów górnych dróg oddechowych. Kiedy podczas odgłosów chrapania nagle następuje chwila ciszy, a po niej głośniejsze chrapnięcie, mamy do czynienia z chwilowym zatrzymaniem oddechu. 
Jest to zjawisko nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne dla organizmu. Sen z bezdechem bardziej męczy, niż pozwala organizmowi odpocząć. Na skutek przerw w oddychaniu dochodzi do niedotlenienia mózgu i organów wewnętrznych. 

Kto zwykle cierpi na bezdech senny?

Bezdech najczęściej spotyka osoby z powiększonymi migdałkami oraz ze skrzywieniem przegrody nosowej. Przyczyną mogą być również inne nieprawidłowości anatomiczne, takie jak przerost języczka i wydłużone podniebienie miękkie. 
Chrapią częściej mężczyźni, niż kobiety. Na chrapanie i momenty bezdechu sennego ma wpływ również wysoka masa ciała i nadciśnienie tętnicze. Po spożyciu dużych ilości alkoholu chrapanie zdarza się również ludziom, którzy nie znajdują się w żadnej z grup podwyższonego ryzyka. 

Zobacz jakie są najczęstsze przyczyny chrapania http://leczeniechrapania.info.pl/przyczyny-chrapania/

Laryngologia w walce z bezdechem sennym

Problemu chrapania połączonego z bezdechem sennym nie należy bagatelizować. Zwłaszcza, jeśli momenty bezdechu zdarzają się często w czasie jednej nocy. 
Jak wygląda leczenie bezdechu sennego?
Na początku lekarz ustala miejsca zwężeń gardła, które odpowiadają za chrapanie. Wykorzystuje się do tego celu urządzenie zwane apnografem. Ustalane są też ewentualnie nieprawidłowości w budowie jamy ustnej i gardła, mogące być przyczyną bezdechu sennego. Następnym krokiem jest zniwelowanie ewentualnych przyczyn anatomicznych, czyli korekta przegrody nosowej, usunięcie polipów, czy powiększonych migdałków. W niektórych przypadkach przeprowadza się plastykę gardła, podniebienia lub języczka. 
Zabiegi mogą być wykonywane chirurgicznie przy pomocy skalpela, lub laserowo – bezkrwawo i bezboleśnie. 

Jeśli nie chirurgia, to co? – pozaoperacyjne i domowe sposoby na bezdech senny

W lżejszych przypadkach stosuje się specjalne aparaty ortodontyczne, których zadaniem jest przeciwdziałać zatykaniu krtani przez zapadający się język – kiedy pacjent chrapie, śpiąc na wznak.
Wśród domowych sposobów należy wymienić przede wszystkim eliminację przyczyn, takich jak nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, otyłość, chore zatoki, brak ruchu. 
Przyczyną chrapania mogą być również reakcje alergiczne, wtedy pomaga przyjmowanie leków przeciwhistaminowych.

Warto jest wziąć pod lupę problem chrapania. Eliminując go, zapewniamy spokojny sen nie tylko domownikom, ale też sobie.