Zima – jak przygotować samochód?

Zima jest czasem, kiedy człowiek musi się odpowiednio przygotować do panujących warunków pogodowych. Zarówno odzież ochronna wymieniana jest na cieplejszą, jak również w garderobie znajdują się dodatki w formie rękawiczek, czapek i szalików. Tak samo, jak człowiek musi zadbać o odpowiednie obuwie i wyposażenie siebie na nadchodzącą zimę, tak samo auto powinno przejść pewne modyfikacje, aby nie zawiodło kierowcy podczas jazdy po śniegu czy lodzie.

Przygotowania aut do zimy powinny się rozpocząć jesienią, kiedy zaczynamy wymieniać ogumienie w samochodzie. Powinno być także odpowiednio zabezpieczone przed niszczeniem podczas niskich temperatur, jak również podczas dużej wilgoci czy mrozu. W sytuacji, kiedy podejmujemy się zabezpieczenia karoserii, wnętrza auta, jak również zewnętrznej warstwy pojazdu (w formie szyb), warto jest dobierać specjalne specyfiki pielęgnacyjne i zabezpieczające, które po pierwsze wpłyną na to, że auto będzie solidnie zabezpieczone przed warunkami panującymi na dworze, a po drugie komfort jazdy takim autem będzie znacznie większy. Auta dobrze przygotowane przed okresem zimowym są mniej narażone na awarie, również ze względu na przeprowadzone przeglądy w serwisie lub w warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że szczególnie ważne przed zimą jest to, żeby sprawdzić kilka elementów:
• płyn do spryskiwaczy,
• płyn chłodniczy,
• olej silnikowy,
• wycieraczki samochodowe,
• oświetlenie.

Samochody na drogach w okresie zimowym

Pojawiające się na drogach w okresie zimowym samochody nie zawsze są dobrze przygotowane przez właścicieli aut, szczególnie na raptowne spadki temperatury panujące na zewnątrz i śliskie nawierzchnie. Jest to bardzo często powodem różnych awarii i komplikacji, które często uniemożliwiają dalszą jazdę pojazdem. Jeśli nie przygotujemy auta na zimę, może dojść do poważnych awarii, szczególnie jeśli w grę wchodzą istotne i standardowe procedury w zakresie, których powinny być prowadzone przygotowania. Najbardziej istotne są opony, płyn do spryskiwaczy zimowy, jak również zabezpieczenia szyb oraz karoserii czy płyn w układzie chłodniczym. Oprócz tego jest wiele szczegółów, które mają pośredni wpływ na komfort jazdy, ale również warto je sprawdzić.

Motoryzacja jako dynamicznie rozwijająca się branża na okres zimowy

Produkowane są coraz bardziej bezpieczne auta, które mają zapewnić optymalne warunki do jazdy zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Motoryzacja ze względu na dynamiczny rozwój technologiczny oferuje bogate zabezpieczenia przed poślizgiem samochodów na oblodzonej nawierzchni, wprowadza również systemy, które zabezpieczają auto przed przekroczeniem stosownej odległości pomiędzy samochodami. Ma wiele do zaoferowania, jednak mankamentem w nowoczesnych pojazdach tego typu jest to, że komputer pokładowy sterujący wszystkim, w tym ABS-em, kontrolą trakcji, systemami antypoślizgowymi potrafi się zepsuć.